Kutílek

4. SCHŮZKA KUTÍLKŮ – 8. 1. 2019 – „LED(n)OVÁ“

Kutit jsme s dětmi a rodiči začali krátce po Novém roce. K lednu patří „led“, takže jsme si vyzkoušeli několik pokusů s tímto pevným skupenstvím vody. Povedl se pokus s tzv. regelací ledu – když se nám podařilo „slepit“ dva kousky ledu, jde o opětovné slévání ledu (na podobném principu fungují v přírodě i ledovce). Děti už vědí, proč se v zimě solí chodníky – ověřily si to, když během několika minut vznikl ve zmrzlé destičce ledu po přidání soli otvor. Z pěny na holení jsme si vytvořili sněhový mrak, kterým prostoupil inkoust a vzniklá iluze připomínala sněžení. Pokus trvající 40 minut stál rovněž zato, během schůzky se podařilo, že zatížená struna prostoupila kusem ledu, aniž by ho rozpůlila na dvě části. Tající voda nad strunou totiž opětovně zamrzá.

I při lednové schůzce se nám povedlo znovu využít běžnou věc, kterou mnohdy člověk vyhodí. Z plastových dóz od vitamínů a skleniček od zavařenin nám s trochou píle a fantazie vznikly krásná sněžítka.

Pochválit chci děti a rodiče, za vzornou přípravu pomůcek z domova.