Kutílek

Kutílek únor

 

V. schůzka Kutílků – 19. 2. 2018

AKUSTIKA KOLEM NÁS

RECYKLACE KOVOVÝCH VÍČEK

Únorová schůzka Kutílků byla skutečně trochu hlučnější. Akustika je zkrátka o zvuku, jeho vzniku, šíření i zachytávání například lidským sluchem. Pomocí dlouhé pružiny jsme si ukázali, jak vzniká zvukové vlnění. Rozechvěli jsme spoustu předmětů – pravítko, tibetskou mísu, struny – gumičky natažené na plastové krabičce… Na nafukovacím balónku jsme si ukázali, jak fungují hlasivky v našem těle. Už víme, že zvuk se může přenášet nejen vzduchem, ale i vodou a pevnými látkami (viz. nitkový telefon či rozeznění lahví s vodou).

Tentokrát jsme recyklovali kovová víčka od nápojů a kompotů. Děti pomocí hřebíků a kladívek prorážely otvory a připevněním na dřívko nám vznikly krásné rytmické hudební nástroje.