Hry

Milé děti, tyhle hry vás určitě budou bavit. Když pomůžete mamince a tatínkovi s nějakou jednoduchou prací, určitě si je s vámi rádi zahrají.

ŠIPKOVANÁ


Máme tu další hledačku, tak hurá do přírody :-).


Když je venku chladno, přijdou vhod domácí aktivity.
Pamatujete si tuto hru ze svého dětství? Určitě ji někdo z vás hrál ve škole o přestávce. Zakreslete do svého herního plánu několik lodí (soupeř musí mít úplně stejný počet lodí a stejné tvary). Vaším úkolem bude uhodnout, kde má váš protihráč svoje lodě umístěné – zkoušíte tipovat, např. H6 – soupeř hlásí nic, zásah nebo potopená, pokud postupně zasáhnete všechna políčka z lodi. Pokud se netrefíte, hraje protihráč.


KIMOVA HRA

 VELIKONOČNÍ STOLNÍ HRA


VELIKONOČNÍ  HRA  NA  PLOTĚ

Máme pro vás novou Velikonoční hru na plotě. Tentokrát je určena převážně starším dětem, ale mnoho zajímavého se dozví i rodiče.  Např., jak se slaví tyto jarní svátky nejen u nás, ale i v jiných zemích. Možná budete  překvapeni.  Přejeme vám krásné Velikonoce, užijte si volné dny a těšíme se, že využijete naše aktivity a zpestříte si tím tento ne příliš veselý čas.


ON-line Velikonoční hry


Co si trochu procvičit logopedii?


Jarní hra na plotě

Máme pro vás další jarní hru na plotě a věříme, že se vám bude líbit. Je opravdu povedená. Žádné pomůcky nepotřebujete, stačí se jen projít ke školce a splnit úkoly na kartičkách. 

A když už budete venku, můžete si užít další hledačku v přírodě. Snad se počasí umoudří a sluníčko nás vyláká ven.

Pro tisk v lepší kvalitě: JARNÍ PROCHÁZKA

 

Sledujte pravidelně e-mailovou poštu, brzy vás čeká další hra, tentokrát to bude Šipkovaná v terénu se spoustou zábavných úkolů.


Učíme se hrou

Baví vás tvořit si vlastní hry, při kterých si také děti něco procvičí, nebo se něco nového naučí? Máme pro vás několik typů, které stačí jen vytisknout, zalaminovat a hra může začít.

Pravidla k této hře si můžete vymyslet sami. Stačí vám figurky a házecí kostka, nemáte-li figurky, můžete použít cokoliv malého, co se vejde do políčka. Pokud se někdo při hře postaví na vajíčko, vymyslete nějaké zábavné úkoly, ať je hra pestřejší a víc vás baví.

Velikonoční pexesoKdo bude první v cíli?

Pro tisk v lepší kvalitě: Jarní-hra


K této hře potřebujete kolíčky na prádlo. Děti spočítají vajíčka a umístí kolíček na správné číslo podle počtu vajíček na obrázku.


Skládanky pro malé i velké. Stačí rozstříhat, zalaminovat a skládat. Předškoláci, umíte už přečíst nějaká čísla 🙂
   

 


Zvířátkové domino


Hra na školkovém plotě

Nechce se dětem ven jen tak na procházku? Chybí vám zajímavý cíl? Přijďte se podívat ke školce na plot. Je tam pro děti připravena vzdělávací hra s řadou tématických úkolů, tentokrát se zaměřením na jaro a předjaří. Hru budeme každý týden obměňovat, tak se máte na co těšit. 


Hry nejen s domácími zvířaty

Umísti zvířátka do správného domečku.  Poznáš, které zvířátko je schované v okně? Obrázky vystřihni a nalep.


 Poznáš, která zvířátka patří do prázdného místa? Hru si můžeš vytisknout, vystřihnout a čtverečky dolepit tam, kam patří.

  Najdi obrázku jeho správný stín.


Spoj přední a zadní část zvířatka. Co k sobě patří? Můžeš jen naznačit, nebo slepit dohromady.


Kde je kočička? Urči pojmy před, na, vedle, mezi, za, vpravo, vlevo


Další hry si můžete vyrobit zde:

Dobble domácí zvířátka

Kolíčky-domácí zvířata

Mláďátka-domácí zvířata


Jarní hry 

Zahrajte si stínové pexeso. Obrázky je nutné vytisknout, vystřihnout a zalaminovat.


Běžte se projít do přírody a zahrajte si jarní bingo. Obrázek stačí vytisknout, nezapomenout tužku a můžete vyrazit 🙂


Zahrajte si hexamino. Obrázek vytiskněte, rozstříhejte na pravidelné šestiúhelníky a zalaminujte. Hra se hraje podobně jako domino. Obrázky se přikládají k sobě stejnými stranami (barvou či obrázkem). Zdroj – Mgr. Kateřina Konvalinová. K dispozici tři varianty.


Co všechno můžu za týden stihnout 🙂


Povolání a řemesla – můžete si hrát na cokoliv, nebo spíš kohokoliv. Tady je pár nápadů:

Na kuchaře – oblečte si zástěru, příp. kuchařskou čepici a pomozte mamince s obědem nebo večeří. Pokud jste zdatnější kuchtíci, můžete zkusit něco sami. Přikládám jednoduchý recept na lívanečky.

Na doktora – maminka nebo tatínek si zahrají na maroda. Vaším úkolem je změřit jim teplotu, podívat se špachtlí do krku, prohmatat bříško a zeptat se jich, zda je něco nebolí. Pokud je bolí např. ruka nebo noha, můžete je obvázat obinadlem nebo dát do šátku. Injekce pícháme samozřejmě jenom jako, aby to vůbec nebolelo :-). Pokud mají rodiče trochu strach, můžete nejdříve použít panenku :-)).

Na prodavačku – nejdříve si vyrobte dětské papírové peníze s čísly a sežeňte nějaký nákupní košík pro maminku. Na stůl si vyrovnejte různé věci ze svého pokojíčku, přidejte k nim cenovky a můžete začít prodávat. Pokud ještě neumíte čísla, stačí určit počet – např. papírků nebo koleček a pak si je napočítat.


Zahrajte si domino nebo dobble s tématem „povolání“. Jednotlivé kartičky je potřeba vytisknout, zalaminovat a nastříhat.

14.domino povolání

14.dobble povolání


zdarma_hry_pro_nejmenší_2020Broučci, berušky, motýlci, včeličky a jiná drobotina 🙂 

Seřaď berušky od nejmenší po největší.


Obrázky vytiskni a vystřihni. Spočítej beruškám puntíky. Připni kolíček na správné číslo podle počtu puntíků.


Pokud máte doma barevné hříbečky, korálky nebo víčka, můžete si z nich sestavit obrázek berušky.


 Najdeš včeličce cestu ke kytičce?


Vytiskni, rozstříhej a poskládej obrázek včeličky.


Včelí sudoku – umísti obrázky do tabulky. Ve čtvercích ani v řadách se nesmí stejný obrázek opakovat.


Vyrobte si hmyzí pexeso.


Hra se stonožkami – hoď kostkou a přidej housence jeden článek tělíčka. Kdo bude mít nejdelší stonožku?

Hrátky s housenkami 7xjinak


Vyrobte si jednoduché didaktické a stolní hry o domácích zvířatech.

Kohoutí skládanka


Hry s kolíčky – stačí připnout kolíček ke správnému počtu .

 


 Napište na dřevěné kolíčky začáteční písmena jednotlivých zvířátek. Děti připínají na správnou výseč.


Zvířátkové pexeso – pravidla viz níže.


 Vyrobte si kostku – složíme podle čar a slepíme. Házejte kostkou a hru si můžete přizpůsobit podle zájmu a věku dětí.

Varianty: určujeme počáteční písmeno zvířete, jestli má srst nebo peří, napodobujeme zvuk zvířete, nebo si o něm zazpíváme písničku. 


 Stolní hra – stačí vytisknout, najít figurky, kostku a můžete začít hrát. Kdo bude první v cíli?


Dnes je tak pěkné počasí, že určitě nebudete sedět doma. Běžte na jarní procházku, a aby vás to venku ještě více bavilo, můžete splnit pár úkolů.


RODINNÉ ČARODĚJNICE

Je poslední dubnový den a dnešní večer a noc je magický a tak se na to připravíme.
Nadchází jedna z nejmagičtějších nocí v roce – Filipojakubská noc. Pálení čarodějnic slavili už staří Keltové, kteří se tak loučili se zimou a vítali jaro. Zkuste i vy na zahradě (nebo bez ohně i doma) zorganizovat s dětmi čarodějný večer. Připravte hranici ze dřeva, vyrobte z papíru nebo jiného přírodního materiálu malou čarodějnici, kterou večer spálíte a tím se očistíte od všeho zlého.

Užijte si s dětmi tento den čáry a kouzla, umotejte si z vrbového proutí malá košťata, vyrobte si čarodějnice.

Vymyslete si nějaká zaklínadla – Abraka dabra, láry fáry, kostěná noha, černá Máry… Enyky benyky, hadí jedy, mávneme hůlkou naposledy… Čáry máry kouzlení, ať se ta věc promění…

Vyrobte si kouzelné hůlky a zahrajte si hru na proměňování – Čáry máry fuk, už tu není kluk, už tu není holčička, teď tu mňouká kočička/skáče žabička…

Připravte si s dětmi kouzelné lektvary – máme pro vás tip na pěnivý lektvar – na tác nebo do větší mísy postavte zavařovací sklenici. Do poloviny sklenice nalijte ocet, přidejte potravinářské barvivo, můžete pro větší efekt hladinu posypat třpytkami, přidejte trochu jaru a důkladně zamíchejte. Poté přidejte lžičku jedlé sody, proneste zaklínadlo a čekejte, jaká kouzla se budou dít 


Vyrobte si s dětmi jednoduché čarodějnické hry.

Vytvořte si jednoduché puzzle. Stačí vytisknout, zalaminovat, rozstříhat a poskládat podle čísel.


Přiřazování barviček k pavoukům – hra pro menší děti. Barvy rozstříháme na čtverečky a přiřazujeme ke správnému pavoukovi.


Pavoučí orientace – hra pro starší děti. Rozstříháme jednotlivé pavouky a namalujeme si prázdnou pavučinu. Pavouky budeme je umisťovat na pavučinu podle obrázků. Menší děti mohou přikládat pavoučky přímo na obrázek. Nepoplést velikosti pavouků, pravou a levou stranu :-).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zahrajte si hru s barevnými víčky. Stačí házet barevnou kostkou a postupovat podle barev. Která postavička se dostane dříve k strašidelnému zámku?

  


Manekýna, manekýn: – 1. varianta – správný postup oblékání – co nejdříve, co potom…. 2. varianta – nakresli a přilep postupně typické oblečení na jaro, léto, na podzim, zimu 3. varianta – procvičení barev – nakresli ji a přilep např. zelené oblečení, nebo žluté tričko atd……

Я.П.Интересное занятие для девочки "Подбери вторую половинку одежды". Готовых шаблонов нет. Гардероб можно разнообразить. Для тех, кто немножечко может рисовать.@mutlucocukoyunlari https://www.instagram.com/p/B52MtafHdPi/

Zveřejnil(a) Ми Алекс dne Pondělí 13. dubna 2020


V rámci Dne Země si udělejte procházku do lesa. 

Lesní bonboniéra

Tentokrát budeme na jarní procházce nejen pozorovat přírodu kolem nás, ale část si jí odneseme domů. Připravte si doma „lesní bonboniéru“ z plata od vajíček a můžete vyrazit do lesa. Cestou nasbírejte všechny přírodniny, které jsou na obrázku. Možná, že najdete i další druhy, tak si ty krabičky vezměte klidně dvě. Určitě vás překvapí, kolik zajímavých věcí můžete v přírodě najít.


Několik úkolů pro vás.

 

Hra na osovou souměrnost


Něco pro aktivní rodiče a neposedné děti 🙂


Mladším dětem můžeme vytvořit jednoduché hry pomocí věcí, které najdeme doma. K procvičování barev nám mohou pomoci plata od vajíček, dřívka od nanuků, lego kostky, pet lahve, barevná víčka, barevné gumičky, knoflíky apod.

VKLÁDÁNÍ BAREV PODLE VZORU


Těšíme se na Velikonoce. Barevné vajíčko se dá vytvořit z čehokoliv. 


Velikonoční stolní hry

schovaní zajíčci


BAREVNÁ VAJÍČKA

Pomůcky: barevné papíry, nůžky, tužka 

Na barevné papíry nakreslíme tvar vajíčka nebo připravíme dětem šablonku, děti ji obkreslí a poté vajíčka vystřihnou. Pojmenují barvy a spočítají, kolik vajíček mají. 

Hra: Na schovaná barevná vajíčka

Děti mají připravena vystřižená vajíčka. Maminka, tatínek nebo prarodiče je schovají v místnosti nebo po zahradě. Děti je hledají. Když hrají dvě děti společně, mohou na konci porovnat, kdo má více, kdo méně, kdo jaké našel barvy, kolik vajíček ještě chybí apod.


Zahrajte si stínové pexeso.


HÁDACÍ KRABICE

Cíl: Děti se pomocí krabice, kterou sami vyrobí, naučí rozpoznávat různé materiály. Vhodné pro děti od 4 let.

Materiál: Krabice od bot s víkem, hrníček, tužka, nožík, látkový obdélníček, lepicí páska, předměty, které se dají snadno hmatem rozpoznat (ne ostré!).

Postup: Na kratší straně krabice od bot si obkreslete kruh podle hrníčku. Otvor si nožíkem vyřízněte. Aby se do krabice nedalo zvenčí dívat, vystřihněte z látky malý obdélníček a nastříhejte ho zhruba do dvou třetin na tenké proužky. Ten pak vlepte pomocí lepicí pásky dovnitř do krabice nad kruhový otvor. Do krabice uložte několik předmětů, které se dají snadno hmatem rozpoznat, a vybídněte kamarády, aby prostrčili ruku otvorem a hádali, co to je. Do krabice můžete uložit taky misky s polotekutými potravinami (například: marmeláda, jogurt, hořčice, med, tvaroh).


HRA NA RYBÁŘE – (LOVENÍ ČEHOKOLIV)

Pomůcky:

 

větší plastový lavor s vodou,

 

kuchyňské sítko,

 

drobné předměty, které najdete doma (vhodné jsou barevné, plastové části stavebnic, víčka od nápojů atd.),

 

větší osuška

Postup:

připravíme vhodné místo, nejlépe na zemi, kde nemáte koberec. Doporučuji položit na zem větší osušku, když voda vyšplíchne, nehrozí uklouznutí dětí po vlhkém povrchu. Vyhrňte dětem rukávy a mohou lovit předměty pomocí sítka. Použijete-li barevné předměty, lze při této hře trénovat zároveň rozlišování a třídění barev. Můžete děti učit i počítat ulovené kusy (rozlišovat více/méně kusů).  


 


Pastelkové závody

Na papír nakreslete libovolnou klikatou cestu, začátek označte jako START a konec jako CÍL. Úkolem každého hráče je dostat se pomocí „střílení“ perem nebo pastelkou až do cíle. Střílí se tak, že pastelku položíme kolmo na papír (tuhou dolů). Prst, kterým ji držíme, trochu nakloníme a jemně jím na pastelku zatlačíme, takže se pastelka posune po papíře a nakreslí čáru. Na jejím konci uděláme tečku – je to startovací bod pro příští kolo. Hráči se střídají po každé střele a každý by měl mít jinou barvu, aby svoje čáry rozlišili. Na trase můžete vytvořit různá „pásma“ – třeba „jedno kolo stojíš“ nebo „vrať se na start“. Fantazii se meze nekladou a věřte, že ta dětská je pěkně bohatá.