Pokusy

Pro malé i velké budeme vkládat různé pokusy, zajímavosti a videonávody. Na pomoc si rozhodně zavolejte dospěláka a nikdy nic nezkoušejte sami. Můžete nám napsat, jak se vám pokusy daří a co jste již vyzkoušeli.


VĚTRNÍK

Větrník – vyrobte si s dětmi jednoduché větrníky, které vám přinesou venku na větru spoustu zábavy a stanou se okrasou vašich truhlíků nebo záhonů. Také je můžete využít jako dechová cvičení pro děti na posílení plic. K tomu vám poslouží i otáčecí sluníčko (zdroj https://www.konvalinova.com/ )
 https://www.facebook.com/109382527344647/videos/154905315726640/
 
          

BUBLINOVÝ HAD

Děti, slyšely jste? Velká novina! Přiletěla bublina! Bublina se nafukuje… letí, letí, poletuje… přiletěla na náš dvůr, udělala prásk a BUM!
PĚNOVÝ HAD – k výrobě potřebujeme plastovou láhev s odstřiženým dnem, ponožku nebo silonku, kterou připevníme gumičkou k láhvi a misku s bublifukem nebo roztokem jaru s vodou. Poté už jen namáčíme láhev do misky a foukáme do hrdla láhve.
       

PLOVOUCÍ KVĚTINY

Rozvíjej se poupátko, nejkrásnější z květů. Od rána až do noci budeš vonět světu… Venku už je příroda v plném rozpuku, stromy se zelenají a stále více kytiček na zahrádkách a loukách začíná vykvétat. Proto přicházíme s jednoduchou a zábavnou aktivitou, při které dětem názorně ukážeme, jak se poupátko rozvíjí do kytičky.

Z papíru si vystřihněte kytičky, které společně s dětmi pěkně vymalujte. Poté poskládejte jednotlivé okvětní lístky postupně směrem ke středu. Takto složené kytičky položte na vodní hladinu a pozorujte, jak se budou postupně rozvíjet.

V přírodě takto můžete pozorovat třeba sedmikrásky, které se svítáním rozevírají své okvětní lístky a se soumrakem je zase zavírají.

   


ČARODĚJNICKÉ PRSTY

Kdo má rád trochu morbidní humor, jistě mu přijde vhod tento recept. Zkoušeli jsme i s dětmi ve školce a mělo to velký úspěch. Doporučuji po upečení ještě trochu „poskvrnit“ marmeládou. Dobrou chuť :-).

Budeme potřebovat:

 • 45 g másla
 • 1/2 hrnku polohrubé mouky
 • 2 lžičky hnědého cukru
 • 1 lžička vanilkového aroma
 • 2 lžíce mléka
 • 1 lžička kakaa
 • 20 g oloupaných mandlí – asi 12 půlek

Troubu předehřejte na 175°C. Všechny přísady dejte do mísy a promíchejte, až získáte hrudky. Vysypte na vál a dlouhými pohyby od těla ven hněťte po trochách do spojení k vláčnému těstu. Nechte vychladit 30 minut v lednici. Vytvarujte 12 malých válečků, na dvou místech prohněťte prstem, na výstupcích udělejte párátkem rýhy jako na kloubech prstů a na konec přilepte mandli. Pečte cca 15 minut.

Tip: pro reálnější vzhled mandli po upečení sloupněte, místo pod ní namažte rybízovou marmeládou a mandli znovu přilepte. Konce prstů namočte také do rybízové marmelády.


 Dnes je 50. Den Země.
Co ho oslavit venku v přírodě? 

KELÍMKOVÁ LUPA

Dnes si vyrobíme pomůcku pro objevování divočiny v trávě, na stromě, v hlíně i ve vodě.

Budeme potřebovat: průhledný kelímek nebo malou zavařovací sklenici, kousek igelitu, gumičku, vodu

Velmi šetrně a opatrně venku ulovíme nějaký drobný hmyz nebo přírodninu. Vložíme do kelímku, přetáhneme kouskem igelitu a zagumičkujeme.  Na igelit kápneme trochu vody, aby vznikla jedna společná kapka. Vodní „bochánek“ funguje jako lupa a nabídne až dvojnásobné zvětšení.

Odchyt hmyzáků, květin či jiných pokladů musí být bezpečný a šetrný. Pozorování živočicha by mělo být rychlé a měli bychom ho co nejdříve vypustit na původní místo, kde jsme ho našli. Především v horkých dnech nepozorujeme na přímém slunku, které může prostor v kelímkové lupě příliš zahřát.


KUKÁTKO DO VODY

Budeme potřebovat: plechovku, lepenku a pevnější igelit

U plechovky odstraníme dno i vrchní část. Jednu stranu nádoby přikryjeme pevným igelitem a igelit připevníme velmi těsně a pevně lepenkou.        Je  třeba zajistit, aby voda nenatekla dovnitř nádoby, proto se vyplatí okraje igelitu zalepit co nejvýš na nádobě.

Hurá ke břehu. Kukátko nám dovolí zanořit se hlouběji a pozorovat život u dna či v hloubkách. Je dobré při pozorování moc nedupat, nekřičet a pohybovat kukátkem ve vodě pomalu. Můžeme z větší blízkosti na dně pozorovat kameny, řasy či vodní bezobratlé živočichy.


Spojovačka

Opět jsme tady s nápady pro tvořivé děti. Dnes je to netradiční stavebnice z domácích zásob aneb „Probuď v sobě architekta“. K této činnosti potřebujete pouze konstrukční materiál v podobě párátek, špejlí, špachtlí nebo delších těstovin a spojovací materiál, kterým může být buď plastelína, kousky polystyrenu, přes noc namočený zelený hrách (ne hrášek). Pokud byste chtěli dětem ze zábavy vyrobit i jedlou svačinu, můžete na spojení staveb použít kousky jablíček, hrozno, gumové bonbóny nebo marshmallow.
Tak hezke hraní a hodně trpělivosti :-).


Hostina pro tvořílky

Zbylo vám z Velikonoc hodně vajíček? Nevadí. Připravte si s dětmi parádní snídani nebo večeři. Taková hostina nadchne i nejedlíky :-).


Kouzlo s barevným ubrouskem

#Фокус, який здивує і розвеселить дітей 🧙🌟💥(@vasilkova_maria)

Zveřejnil(a) Elena Elena dne Středa 1. dubna 2020


Děti mají rády barvy a čím víc, tím líp. Máme pro vás jednoduchý pokus, který se dětem bude určitě líbit. Jen je k němu potřeba zakoupit 1 balíček bonbónů Skittles a nesníst je dřív, než samotný pokus začne:-). 

DUHA

Budete potřebovat: balíček bonbónů Skittles, bílý mělký talíř, kelímek s vodou

Poskládejte bonbóny na talíř pěkně do kruhu (vnitřek necháme volný).

Opatrně nalijte vodu do vnitřního prázdného kruhu tak, aby dosahovala k bonbónům a lehce se jich dotýkala.

Pozorujte, co se bude dít.

Vysvětlení: barviva použitá k obarvení bonbónů jsou dobře rozpustná ve vodě. Vlivem gravitace částečky barviva rychle klesají dolů, což díky jemně prohnutému dnu uprostřed talířku vypadá jakoby se jednotlivé barvičky pohybovaly do středu talířku.

Další nápady:                                                                                                                                                                          Uspořádej bonbóny do různých barevných kombinací.                                                                                                          Půjč si od rodičů špejli a vytvářej barevné víry.                                                                                                                        Zkus použít různě teplou vodu.


Už vám chybí déšť? Tak si pojďme vyrobit alespoň jeho zvuk. Zní úžasně :-).

Výroba dešťové hole 

Použitý materiál a pomůcky:

 

 • papírový tubus velký a malý (z potravinové fólie)
 • kladivo a hřebíky
 • náplň (rýže, čočka, těstoviny kolínka)
 • nůžky
 • tavná pistole, tekuté lepidlo
 • balící papíry, barevné papíry
 • černý fix
 • bavlněný provázek, vlna

 

Na výrobu dešťové hole potřebujete papírový tubus a hřebíky. Hřebíky se zatlučou spirálovitě po celé délce tubusu. Odstup mezi jednotlivými hřebíky cca 1 cm. Délka hřebíku by měla odpovídat poloměru tubusu. Konec hole přelepíme průhlednou fólií pomocí tavné pistole. Dešťovou hůl můžeme naplnit rýží nebo čočkou.Po naplnění zalepíme i druhý konec. Celý tubus si můžeme odzdobit dle vlastní fantazie – pomalovat nebo polepit barevnými obrázky.

 


DOMÁCÍ MODELÍNA Z MOUKY
Pomůcky:
2 hrnky hladké mouky,

2 lžíce oleje,

1/2 hrnku soli,

2 lžíce kypřícího prášku, nebo sody,

1,5 hrnku horké vody,

potravinářské barvivo

Postup:

V míse smícháme mouku, sůl a kypřící prášek. Potravinářské barvivo a olej nalijeme do horké vody, rozmícháme a nalijeme do mísy se suchými ingrediencemi.
Celou směs začneme míchat, dokud se vše nespojí v lepivé, jednolité těsto. Když hmota trochu zchladne, mohou pracovat děti samostatně.
Modelínu uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě v lednici, aby nevysychala. Ideální jsou klasické potravinové krabičky s víčkem.

Doporučení:

Dbejte opatrosti při použití horké vody – pomoc dospělé osoby. Pokud je těsto příliš řídké, přidejte trochu hladké mouky.

Je vhodné namazat dětem ruce mastným krémem, před i po práci s touto modelínou. Obsažená sůl může mírně vysušovat pokožku u citlivějších jedinců.


JARNÍ DOMÁCÍ ZAHRÁDKA – POZOROVÁNÍ KLÍČENÍ ROSTLIN

Pomůcky:

plastový prázdný obal od potravin – např. od vajec, zemina, semínka (hrách, fazole, čočka, obilí… cokoliv najdete ve spíži), malá konévka na zalévání – případně rozprašovač s vodou.

Postup:

pomocí lžíce mohou děti samostatně naplnit nádoby zeminou, vložit různá semínka – mírně zahrnout. Při pravidelném zalévání lze již za pár dní pozorovat klíčící semena. Pozor na přelití. Vhodné je umístit na světlé místo, například na okno.


Barevné oko

Pomůcky

talíř, brčko nebo kapátko, cukr, inkoust, voda

Provedení

 • na talíř nalijeme vodu, aby pokryla dno
 • po ustálení položíme doprostřed kostku cukru a rychle na ni kápneme několik kapek inkoustu
 • jak se cukr ve vodě rozpouští, tak proudí od středu směrem ke krajům, kde je menší koncentrace cukru a zároveň s sebou unáší inkoust a vytváří krásné jemné paprsky, které připomínají oční
 • duhovku

 


Hra barev ve sklenici

Pomůcky

láhev od kečupu nebo zavařovací sklenice, rostlinný olej, voda, inkoust, brčko nebo kapátko

Provedení

 • asi do poloviny nádoby nalijeme vodu a na ni olej, obě kapaliny necháme ustálit
 • na hladinu oleje kápneme několik větších kapek inkoustu
 • potom pozorujeme zajímavé chování inkoustu v různě hustých prostředích: oleji a posléze ve vodě, je to velmi „efektní“ podívaná

 

 


Míchání barev

Jak vznikají jednotlivé doplňkové barvy na základě míchání základních barev. Při hraní můžeme vyzkoušet nejrůznější barevné kombinace s možností navrátit se opět k základním barvám.

Pomůcky: sklenice různých velikostí, menší nebarevné plastové láhve s víčky, barevné tuše, případně potravinářské barvy, voda, „míchátko“, utěrky

Postup

 • Do každé sklenice a láhve natočíme vodu, obarvíme pár kapkami barevné tuše a zamícháme. (na obarvení můžeme používat vpodstatě jakékoli netoxické, ve vodě rozpustné barvy)
 • Plastové lahve pevně uzavřeme a můžeme začít s mícháním barev tak, že jednotlivé plastové lahve opatrně vkládáme do sklenic s barvami.
 •  Děti sledují změny, které jednotlivé dvě barvy spolu tvoří. Vkládáním můžeme vzájemně prostřídat všechny barvy. Jen důrazně dbejte na otření láhve po každém jejím vyjmutí z jiné nádoby, aby se Vám barvy nezačaly měnit


 • Bojácné barvy (pokus pro nejmenší)

  Potřeby:

  • polotučné mléko
  • mělký talíř
  • párátko nebo vatová tyčinka
  • jar

  Postup:

  Do mělkého talířku nalijeme polotučné mléko. Do mléka kápneme potravinářskou barvu. Tu si sami vytvoříme smícháním sypké barvy s vodou.

  Párátko namočíme do připraveného jaru a ponoříme doprostřed barevné skvrny.

  Barva se začne okamžitě v místě ponoření rozestupovat do stran. Jako kdyby se bála párátka s jarem :-).

  To samé můžeme aplikovat i na ostatní barvy.

  Vysvětlení: mléko obsahuje tuk a jar tuk rozpouští. Tím se snižuje povrchové napětí. Ta část mléka, která má vyšší povrchové napětí – více tuku (nejdále od jaru) stahuje tukovou vrstvu pryč od jaru. Toto se děje v mléce i bez přítomnosti barviva. Barva nám pouze umožňuje tento proces pozorovat. 

 


Поделка – исчезающие и появляющиеся цвета радуги и деревья в разные времена года. Можно продолжить темы самим)))(от @ariana_playswith_mama)https://www.instagram.com/p/BlG5ZuIFFo-/

Zveřejnil(a) Ми Алекс dne Pátek 27. března 2020