Kutílci – ELEKTRIKÁŘI

Cílem schůzky bylo dětem objasnit, čím se při své práci zabývá elektrikář. Povídali jsme si, k čemu člověk využívá elektrickou energii, jaká známe elektrická zařízení a přístroje. Zahráli jsme si hru „na elektřinu“, posílali jsme si signál stisknutím dlaně. Děti zaujala zkoušečka přítomnosti elektrické energie ve zdech domu – myslím si, že okolní místnosti děti důkladně prozkoumaly. Pomocí speciálních kleští si děti vyzkoušely obnažit konec drátu. Zajímavé bylo i rozezvučet chráničku, kterou používají elektrikáři pro kabely. Pokusem s bramborami, měděným a zinkovým plechem jsme zjistili, že dochází k indukci – důkazem bylo rozsvícení žárovky.
Děti si vyzkoušely manipulaci se silnějším drátem, tvarovaly ho dle zadání, při této příležitosti si zopakovaly i geometrické tvary. Poté děti dostaly příležitost vytvořit si vlastní objekt z tenkého drátku, kamínků a korálek, rozvíjely tím svoji jemnou motoriku. Nechybělo poučení dětí o užitečnosti i rizicích elektřiny.

Začátkem prosince si s Kutílky vytvoříme netradiční vánoční ozdobu.